نه گفتن

می خوام برم مسافرت می تونی برای یک هفته ماشینت قرض بدی؟

هوا خیلی سرده می تونی من رو تا خونه برسونی؟

می خوام خونه بخرم و ۱۰ میلیون پول کم دارم می تونی بهم  قرض بدی ؟

حالا یک ربع  دیگه بشین دیر نمیشه که…

آیا شما هم در نه گفتن مشکل دارید ؟

دوست دارید یاد بگیرید که چطور نه بگید تا روابطتون خراب نشه؟

تا به حال شده کسی تقاضایی از شما کرده باشه و دلتون بخواد نه بگید ولی به هر دلیلی نتونستید جواب منفی بهش بدید و تازه از جملاتی   نظیر نه بابا این چه حرفیه ….. شما ارزشت بالاتر از این حرفاست …… خیلی دوست دارم باهات همراهی کنم ….. وظیفه من هست که کمکت کنم و… هم استفاده کردید .کافیه یک تخصص داشته باشید همه فامیل از تخصصتون استفاده می کنند مثلا طراحی وب سایت انجام می دید و ۱۰ نفر از اقوام و دوستان از شما درخواست می کنند یک وب سایت هم برای ما راه بینداز آن هم به صورت رایگان ، چطور دراین مواقع نه بگوییم .

همه ما موقعیت هایی داشتیم که نه گفتن برایمان خیلی سخت بوده به هر دلیلی بر خلاف میل باطنی جواب مثبت دادیم و بعد از دست خودمان و شاید کسی که این تقاضا را از ما کرده خشمگین شدیم ، در مهارت نه گفتن یاد میگیریم چطور با حفظ حقوق دیگران و خود نه بگوییم به نحوی که به روابطمان کمترین آسیب وارد شود.

 

نه بگوییم

نه بگوییم

معمولا دو مدل نه می گوییم

 

۱- نه گفتن به روش سر کار گذاشتن

برخی از افراد به علت اینکه خجالت می کشن و یا رودربایستی می کنن برای گفتن جواب منفی  شروع به زمان دادن می کنند تا طرف ،خودش بی خیال بشه مثلا از کسی تقاضای پول می کنید با اینکه می دونه که جوابش منفی هست باز می گه بذار حسابامو چک کنم و خبر بدم و یا می گه الان جایی هستم فردا خبر می دم و بعد گوشیش خاموش می کنه  فرد با اینکه جوابش منفی است شروع به سرکار گذاشتن فردمقابل میکند و بهانه هایی می آورد

به نظر شما این رفتار چه اثرات منفی می تواند به همراه داشته باشد؟زمانیکه فرد این رفتار را انجام می دهد به طرف مقابل  امیدواری می دهد در صورتی که جوابش منفی است و این از نظر اخلاقی درست نیست  از طرفی اعتبار خود را با این رفتار از بین می برد.

۲- نه گفتن به روش قاطع

شاید افرادی را دیده باشید تا از آنها تقاضایی دارید در جواب تقاضای شما محکم می گویند نه

کلمه نه را به طرف شما پرتاب می  کنند این نوع گفتن را که با قاطعیت هم همراه است نه قاطع می گوییم واقعا احساس بدی به ما دست می دهد وقتی کسی اینطوری جواب ما را می دهد در جواب یک تقاضای چند خطی فقط یک نه  آن هم یک نه محکم

به نظر شما نه گفتن به صورت قاطع لازم است ؟ در چه مواردی از این نه باید استفاده کنیم ؟ نه گفتن به صورت قاطع یکی از ابزار های موثر سلامت جسمی ، روانی واجتماعی محسوب می شود مثلا کسی که به شما پیشنهاد سیگار کشیدن می کند و یا کسی که به شما یک پیشنهاد غیر اخلاقی می دهد.

بسیاری از نوجوانان و جوانان به این دلیل اینکه نمی توانند رفتاری قاطع داشته باشند و جواب نه بگویند به آسیب هایی نظیر اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی گرفتار می شوند به خاطر اینکه یا خجالتی هستند و یا  ترس از این دارند که رفیق های خود را از دست دهند و یا برای برچسب نخوردن  کلماتی نظیر سوسول و بچه ننه و…. در خواست را قبول می کند .

اگر همیشه به هر موردی جواب مثبت بدهیم ارتباط ما با دیگران ارتباطی سالمی نخواهد بود.

سیگار

سیگار

 

 

اگر مهارت نه گفتن را نداشته باشیم چه اتفاقی می افتد؟

جواب مثبت دادن به درخواست های دیگران علیرغم میل باطنی ،  موجب گفت و گو های درونی   می شود چرا پول قرض دادم….چرا ماشینم رو برای چند روز گرفت و……چون شما نتوانسته اید جواب منفی بدهید  خشمگین می شوید البته ابتدا از دست خود و  بعد هم از دست طرف مقابلتان که چرا این تقاضا را از شما کرده است یکی از مهارت هایی که ماباید یاد بگیریم تا کمتر خشمگین شویم مهارت نه گفتن است

البته خشمگین شدن قسمتی از پیامد های  منفی عدم نداشتن مهارت نه گفتن است پیامد های دیگری هم می تواند به همراه داشته باشد  مثلا فردی ماشین شما را برای رفتن به مسافرت قرض می کند شما در رودربایستی قرار می گیرید و جواب مثبت به او می دهیدحال فرض کنید دوست شما دچار یک تصادف سنگین هم شود آسیب جانی و  مالی هم قسمتی از این پیامد می تواند باشد .

 

پیدا کردن چار چوب زندگی

تا به حال چار چوب های زندگی خود را نوشته اید اینکه ما بدونیم در چه مواقعی باید نه بگوییم کاملا به چار چوب های ما بستگی داره هر فردی برای خود یک سری چارچوب هایی مشخص کرده  پایه های این چار چوب ها ارزش ها و باورها است که به آن ها پایبند هستیم   ارزش ها و باور های مذهبی ،اخلاقی ، خانوادگی ، شخصی و… هستند که این چارچوب را مشخص می کنند.

یک بار برای همیشه این چار چوب ها را کاملا مشخص کنید و همیشه پایبند آن باشید .

مثال :دوستم تا دیر وقت در دفتر کار مانده است و از شما می خواهد اگر همسرش تماس گرفت بگویید که دفتر کار نیست شما این تقاضا را قبول می کنید  ؟ به چار چوب ها بر می گردیم در چار چوب شما دروغ گویی امری ناپسنداست برای همین دروغ نمی گویید. و جواب منفی می دهید.

چطور بفهمیم که باید جواب نه بدیم

خیلی از افراد نمی دانند که باید به چه تقاضاها و درخواست هایی نه بگویند یعنی تصمیم اینکه جواب منفی بدهم و یا مثبت برایشان در ابهام است اینکه شما به چه مواردی بله و به چه مواری نه بگویید امری شخصی است گاهی دلتان می خواهد نه بگویید گاهی حال و حوصله ندارید  و نه می گویید و گاهی هم در چار چوب زندگی شما نیست ولی گاهی اوقات با اینکه در چارچوب زندگی ما نیست باز دو به شک می مانیم که چه جوابی بدهیم . من زمانیکه با تصمیم سخت مواجه می شوم که جواب دادن برایم سخت می شود سراغ  ترازوی  سنجش می روم  احتمالا ترازو های قدیمی را به یاد دارید که دوکفه داشت در یک کفه آن فردی که از من تقاضا کرده قرار می دهم و در طرف دیگرتقاضایی که از من می کند را  می سنجم که آیا  ارزش دارد یا نه البته قبل از ترازو نیاز هاو خواسته های خودم هم در نظر می گیرم.

برای هدایت ارتباطات شخصی سه معبر عریض وجود دارد .اول اینکه خودت را در نظر بگیری و دیگران را رها کنی دوم اینکه دیگران را بر خود مقدم بدانی و سوم و یا مقصود طلایی اینکه اول خود را مقدم بداری و بعد دیگران را هم به حساب آوری

ژوزف وولپ

شما حق دارید بگویید نه زمانیکه:

  • در خواست مخالف ارزش ها و باور هایتان است.
  • به افرادی که قصد سو استفاده از شما را دارند.
  • هر چیزی که شما را آزار می دهد.
  • به هر کاری که مایل به انجامش نیستید.
نه

نه

 

علت اینکه نمی تونیم نه بگیم

  • خجولی گری
  • رودربایستی
  • مهربانی بیش از حد
  • ترس از تخریب ارتباط هایمان
  • ترس از برچسب خوردن

نه گفتن را تمرین کنیم

در مقاله مسیر عصبی متوجه شدیم برای اینکه کاری را بخواهیم یادبگیریم باید آن را تکرار و تکرار کنیم تا در شرایط و موقعیت هایی که دشوار است بتوانیم خیلی راحت از آن استفاده کنیم از امروز تمرین کنیم از مسائل ناچیز وکوچک شروع کنیم تا نه گفتن برایمان راحت تر شود .

قرار دادن شما بین منگنه

برخی افراد برای اینکه از شما جواب مثبت بگیرند شما را بین منگنه قرار می دهند و از شما می خواهند همان لحظه جواب دهید برای این کار کمی زمان بگیرید مثلا بگویید من احتاج به فکر دارم و یا بهانه ای بیاورید تا بیشتر بتوانید فکر بکنید.

ضد حال نباشیم

در جمع نشسته اید وبرای اینکه اثبات کنید نه گفتن را بلد هستید با هر پیشنهادی مخالفت می کنید و نه می گویید قرار نیست در روابط مثل افرادی باشیم که ضد حال هستند تا می بینند که همه جواب ها مثبت است مخالفت میکنندما در این مقاله نمی خواهیم بگوییم از امروز به کسی پول قرض ندهید کسی را کمک نکنید ماشین خود را به دوستتان ندهید بلکه ما یاد می گیریم در مواقعی که باید نه بگوییم چطور جواب منفی بدهیم.

چطور نه بگوییم

۱- با طنز نه بگیم

یکی از روش های نه گفتن این است که به صورت طنز یک جواب منفی به طرف مقابل خود بدهیم یک طنز پیدا کنیم و با طنز به درخواست طرف مقابل جواب منفی بدهیم  فردی به شما پیشنهاد سیگار می کند وبه شما می گوید این یک بار رو بکش بعد شما در جواب او به طنز می گویید بابا اینا که بچه بازیه ما زیر شیشه مصرف نمی کنیم. به صورت خلاقانه با طنز جواب منفی می دهیم .

 

۲-ساندویچ  شکلات

راحت ترین روش نه گفتن تکنیک ساندویچ شکلات است یعنی ابتدا ما یک حسن جویی و یا یک  همراهی می کنیم و بعد جواب منفی می دهیم  سعی می کنیم از  کلمات و جملاتی که بار مثبت دارند استفاده کنیم.

۳- دلیل ، پیشنهاد

اگر برایتان خیلی اهمیت دارد که به گونه ای نه بگویید که فرد مقابل ناراحت نشود و یا طرف مقابل برایتان خیلی عزیز است دلیل نه گفتن خود را می گوییم و بعد به او یک پیشنهاد هم می دهیم مثلا دوستتان برای خرید ماشین از شما تقاضای پول می کند ابتدا یک همراهی  انجام می دهید خیلی خوبه که داری ماشین می خری و بعد دلیل می آورید من پولم روجایی سرمایه گذاری کردم و الان بهش دسترسی ندارم  ولی موسسه رسالت داره وام قرض الحسنه می ده و می تونم ضامنت بشم .

با احساس گناه چی کار کنیم

اخه زشته من جواب نه بدم….

من عذاب وجدان میگیریم وقتی به کسی جواب نه می گم…..

پشیمانی

پشیمانی

برخی ها می پرسند با احساس گناه بعد نه گفتن چیکار کنیم بهتر است بگوییم شما احساس گناه نمی گیرید بلکه خودتون به خودتون احساس گناه می دهید البته باور های اشتباه ومعیوبی که در جامعه برای ما درست کرده اند هم تاثیر گذار است شما انتخاب کردید و سنجیدید که نه بگویید از چار چوب خود استفاده کردید و بر مبنای آن تصمیم گرفتید کافی است بعد از هر نه گفتنی با خودم چک کنم که این جواب منفی من با حقوق انسانی مغایرت داشت؟  از نظر اخلاقی درست نبود؟

در پس هر نه گفتنی یک بله به کار دیگر وجود دارد وقتی رویت را از چیزی برمی گردانی در اصل به چیز دیگری رو می کنی پس نباید احساس گناه بگیرید

اگر نه گفتن شما درست و به جا است شرمندگی و خود خوری ممنوع

 

 

 

 

امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال