در این مقاله به  تقویت رفتار های پرخاشگرانه  می پردازیم

مسیر عصبی چیست ؟

عادت چطور ایجاد می شود؟

چرا برخی کار ها اینقدر برایمان راحت شده که چشم بسته انجام می دهیم ؟

چرا همیشه شروع و انجام کاری جدید برایمان خسته کننده است ؟

یادگیری درمغز ما به چه صورتی انجام می شود؟

مسیر عصبی

درون مغز ما میلیار ها سلول مغزی وجود دارد که به آن ها نورون می گوییم زمانیکه ما کاری را انجام می دهیم این نورون ها از طریق پاس های الکتریکی با هم ارتباط می گیرند مثلا زمانیکه انگشت اشاره خود را تکان می دهیم چندین نورون از طریق پالس های الکتریکی با هم ارتباط می گیرند با  سلول های مغزی با هم ارتباط می گیرند  و قسمتی از مغز فعال می شود . از طرفی زمانیکه ما خوشحال و یا غمگین هم می شویم یک سری از سلول ها با هم ارتباط می گیرند.

ارتباط گرفتن چندین نورون با یکدیگر مسیر عصبی را ایجاد می کند .

چرا شروع کار جدید برایمان زجر آور است ؟

زمانیکه شروع به کار جدید می کنیم  و یا شروع به یادگیری چیزی می کنیم  بایددرون مغزمان مسیر عصبی آن را ایجاد کنیم چون ما قبلا این کار انجام ندادیم  نورون ها از یکدیگر فاصله دارند و به سختی بین نورون ها ارتباط شکل می گیرد هر چقدر ما کار و فعالیت را تمرین کنیم نورون ها به هم نزدیک تر شده و مسیر عصبی بهتری شکل می گیرد و ما خیلی راحت تر فعالیت را انجام می دهیم . درون مغز کسی که پرخاشگری می کند مسیر های عصبی پرخاشگری شکل گرفته است هر چقدر پرخاشگری را ادامه دهد مسیر عصبی قوی تر و هر چه کمتر انجام دهد مسیر عصبی ضعیف تر می شود

 

با هر بار خشمگین شدن مسیر عصبی قوی تر و سریع تری را به وجود می آوریم .

 

مسیر عصبی در مدیریت خشم

ما در مدیریت خشم ابتدا مسیر عصبی پرخاشگری که شکل گرفته را  تضعیف می کنیم و به جای آن مسیر عصبی درست را جایگزین می کنیم .

 

برانگیختگی دو منطقه از مغز

براتون تا به حال سوال پیش امده که عادت چطور ساخته می شود ؟

در مباحث قبل مفهوم مسیر عصبی را یاد گرفتیم و دیدیم که هر چیزی را ما بخواهیم یاد بگیریم باید مسیر عصبی آن را ایجاد کنیم .

حال اگر دو مسیر عصبی در مغز ما به صورت همزمان شکل بگیرد چه اتفاقی می افتد مثلا فردی در حال پر خاشگری است و از پرخاشگری خود به نتیجه می رسد  در مغز او دو نقطه از مغزش فعال می شود قسمتی که مسیر عصبی پرخاشگری در آن است و قسمتی که مربوط به نتیجه گرفتن است . اگر برای چند بار متوالی این برانگیختگی همزمان شکل بگیرد در مغز او پرخاشگری و نتیجه کنار هم قرار می گیرند پس هر زمانیکه فرد از کار خود نتیجه بخواهد پرخاشگری می کند

 

 برای درک بهتر مطالب حتما فیلم زیر را تماشا کنید

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4.75 (4 رای)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال