لیست جایگزین

در این مقاله به یکی از روش های طلایی برای مدیریت خشم می پردازیم خوشحالیم که شما اولین گام را برای مدیریت خشم خود برداشته اید شاید عده ای بگویندمدیریت خشم برای ما نیست آنها اعتقاد دارند  افراد عصبی باید مدیریت خشم را یاد بگیرند ولی جالبه بدونید مدیریت خشم برای همه ی افراد ضروری است. به خاطر اینکه همه ی ما این احساس را درون خود داریم .

خشم احساس بدی است؟

خشم یک نوع  احساس است که تجربه کردن آن نشانه سلامتی ما می باشد!!! اگر کسی احساس خشم نداشته باشد به یک نوع بیماری روحی مبتلا است پس خشم یک احساس است که بخشی از وجود ما را تشکیل داده است واز ما در مواجه با تهدید ها محافظت می کند.

چه موقع خشم خطرناک می شود؟

زمانیکه ما خشم را بیش از حد تجربه کنیم یا  ابراز های اشتباه خشم مثل چرخاشگری را در پیش بگیریم آن زمان خشم می تواند آسیب پذیر و خطر ناک باشد .

اصلا چرا باید خشم خودمون مدیریت کنیم ؟

عدم کنترل خشم می تواند نتایج مخربی را به همراه داشته باشد  از دست دادن روابط ، آسیب های جسمی و روحی و …. بخشی از آسیب های عدم کنترل خشم می باشند البته در مقاله ای جدا گانه به صورت مفصل به آسیب های خشم به آن پرداخته ایم .

 

آمادگی از قبل

یکی از موثر ترین و کاربردی ترین روش های مدیریت خشم آمادگی داشتن برای موقعیت خشم برانگیز است البته منظور ما آمادگی برای پرخاشگری کردن مجدد نیست بلکه آمادگی برای ابراز صحیح خشم ویا  آمادگی برای گفت و گوی بدون خشم است .

به نظر شما اگر در مواجه با موقعیت خشم برانگیز آماده باشیم بهتر عمل می کنیم یا اگر هیچ آمادگی نداشته باشیم ؟

✔مثال اول

مادری راتصور کنید، وقتی که فرزندش درس نمی خواند خشمگین می شود و شروع به داد وبیداد کردن می کند دیگه خستم کردی …اخه چرا درس نمی خونی ….منو پیر کردی و….. از طرفی فرزندش هم خشمگین می شود و جرو بحث بالا می گیرد  چرخه ای که هر روز تکرار می شود و مادر و فرزند هر روز  خشمگین می شوند.

اتفاق :  درس نخواند فرزند

واکنش مادر : داد زدن بر سر فرزند

واکنش فرزند : جرو بحث کردن

حال فرض کنیم در موقعیت بعدی مادر  به جای داد زدن  رفتار دیگری را بروز دهد مثلا گفت و گوی موثرداشته یاشد .

✔مثال دوم

شاید افرادی را دیده باشید که در جواب تقاضای دیگران  نمی توانند جواب منفی بدهند به هر تقاضایی که از طرف دوست و یا آشنایان به آن ها داده می شود جواب مثبت می دهند و بعدخشمگین می شوند که چرا جواب مثبت دادند  شاید آماده کردن خود برای جواب منفی دادن بتواند خیلی موثر باشد.

لیست جایگزین

فهرستی از ابرازهای ناصحیح خشم را بنویسید

زمانیکه پسرم اسباب بازی هایش را جمع نمی کند بر سر او داد می زنم و یا او را کتک می زنم.

دوستم هر چند وقت یک بار از من تقاضای قرض پول می کنم و  نمی توانم به او جواب منفی بدهم و بعد آن شروع به خودخوری کردن می کنم.

همیشه با همسرم سر دیر آمدنش یک دعوای مفصل می کنیم.

جایگزین رفتار قبلی

زمانیکه پسرم اسباب بازی هایش را جمع نمی کند سعی می کنم با او صحبت کنم و با گفت و گویی بدون خشم او را متقاعد کنم که اسباب بازی هایش را جمع کند.

اگر دوستم از من تقاضای  پول کرد با یاد گرفتن مهارت نه گفتن به او جواب منفی می دهم.

اینبار که همسرم دیر آمد با گفت و گویی موثر و عاری از پرخاشگری با او صحبت می کنم و سعی می کنم عصبانی نشوم

 

جایگزین ها چه چیزی هایی هستند

توجه نکردن به موضوع

گفت وگوی موثر

گفتن جواب نه

مهارت حل مسئله

ترک مکان گفت و گو

 

جایگزین ها لیستی هستند که جایگزین ابراز های اشتباه خشم می شوند 

 

حالا شروع کنید

یک لیست از موقعیت هایی که در گذشته رخ داده و درحال هم  وجود داردو موجب خشمگین شدن شما شده است را بنویسید و در مقابل آن لیست جایگزینی از رفتار های صحیح و بدون خشونت را بنویسید.شاید برای جایگزین کردن لیست چیزی پیدا نکنید ولی مهم نیست می توانید فعلا سکوت کنید تا راه حلی مناسب برای آن پیدا کنید برای نیم ساعت هم که شده در محیطی آرام و ساکت فکر کنید و جایگزینی پیدا کنید .

اگه جایگزین جواب نداد چی

شاید شماجایگزین هایی را انجام دادید ولی  یه نتیجه مطلوب خود نرسیدید اصلا نگران نباشید به خاطر اینکه شما در قدم اول رفتار ناصحیح و رفتار های پرخاشگرانه را حذف کردید و قدم بزرگی در کنترل خشم برداشته اید حال که به نتیجه مطلوب خود نرسیده اید بهتر است راه های دیگر را تست کنید مطمئن باشید بالاخره جواب می گیرید. البته مهارت حل مسئله خیلی می تواند به شما کمک کند .

 

 

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال