تیتر اول سایت گالوپ :ایران خشمگین ترین کشور دنیا

در سال ۲۰۱۷  خبری مثل بمب منفجر شد موسسه گالوپ ایران را خشمگین ترین کشور دنیا معرفی کرد این خبر ، تیتر بسیاری از خبرگزاری های داخلی و خارجی شد وقتی خودم اولین بار  این خبر را خواندم واقعا شوکه زده شدم  .

موسسه گالوپ چیست ؟

موسسه گالوپ یک موسسه نظر سنجی معتبر در  جهان می باشد این موسسه  در۲۷ دسامبر ۱۹۳۵ میلادی توسط آقای جورج هاوس گالوپ (یکی از متخصصان استفاده از روش های آماری در مطالعه افکار و عقاید عمومی ) در کشور آمریکا  تاسیس شد. آقای گالوپ بسیار علاقه داشت دیدگاهها و آرای مردم را بتواند به طور عینی تقسیم بندی کند . مخارج این موسسه از حق اشتراک موسسات تبلیغاتی و تولیدی در آمریکا تامین می شود . این موسسه برای نشان دادن استقلال  بی طرفی خود اعلام کرد از  هیچ حذب وگروهی حمایت نمی کند.

موسسه گالوپ چرا معروف است ؟

موسسه گالوپ طی ۱۲ نظر سنجی که بین سال های  ۱۹۳۶ تا ۱۹۸۴ برای نامزدهای ریاست جمهوری انجام داد توانست نتایج انتخابات را بر اساس نظر سنجی های صورت گرفته اعلام کند این نتایج را فقط با خطایی کمتر از ۳ درصد اعلام کرد .این موسسه در سال ۱۹۳۶ با موفقیت پیش بینی کرد که فرانکلین روزلت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ، آلفرد لندن را شکست می دهد، این پیش بینی باعث معروفیت این موسسه نظر سنجی شد، از طرفی این موسسه با  نظر سنجی های جنجالی و جالبی که هر ساله منتشر می کرد توانست معروفیت خود را چند برابر کند.  برخی از آمارهایی که سالیانه  توسط موسسه گالوپ منتشر می شود شاد ترین کشور دنیا ، خشمگین ترین کشور دنیا ،امن ترین کشور دنیا و….

موسسه گالوپ چطور نظر سنجی میکند؟

موسسه گالوپ داری  ۳۰ شعبه در بیش از ۲۰ کشور دنیاست که روی هم۲۰۰۰ نفر کارمند دارداین کارمندان در چهار بخش نظر سنجی گالوپ، مشاوره گالوپ،دانشگاه گالوپ، مطبوعات گالوپ کار می کنندموسسه گالوپ ابتدای کار نظر سنجی های خود را با حضور به درب منزل انجام می داد در سال ۱۹۸۶ بخشی  از مصاحبه های خود را به مصاحبه تلفنی اختصاص داد .هدف از مصاحبه های تلفنی حذف مراجعات حضوری بود که این روش نسبت به مراجعه حضوری کم هزینه تر و مطمئن تر بود امروزه تقریبا ۹۰درصد از  نظر سنجی ها  به صورت تلفنی انجام می دهند.

نظرسنجی ها معمولا از بین جامه آماری ۵۰۰ تا ۱۰۰۰نفر گرفته می شود  وسوالاتی از این جامعه آماری پرسیده می شود در نظر سنجی که در مورد خشم صورت گرفته بود این سوال مطرح شده بود که با تازگی عصبانی شده اید ؟ ۴۹ درصد مردم ایران و عراق به این سوال جواب بله داده بودند.

خشمگین ترین کشور دنیا بر اساس میزان تجربه منفی روزانه معرفی می گردد.

موسسه گالوپ قصدو سو سیاسی دارد؟

چند هفته پیش بود که یکی از نویسندگان برتر کشور از من سوالی کرد که آیا این خبر درست است ؟ برخی از مردم این خبر را باور نمی کنند و بر این باور هستند که این موسسه قصدوسوی سیاسی دارد . ما در اینجا قصد و سوی سیاسی بودن و یا نبودن  این آمار را بررسی نمی کنیم این آمار توسط یک موسسه نظر سنجی منتشر شده است ولی این مهم است که خودمان هم می دانیم که کشور ما متاسفانه  کشوری عصبانی است .

برخی از عواملی که موجب خشم می شود واین عوامل در کشور ما پررنگ است

وضعیت نامناسب اقتصادی

تجربه  ناکامی های زیاد

ترافیک های زیاد

کار کردن های بیش از حد

بی کاری

آلودگی هوا

بی عدالتی ها

و…

شاید عصبانی ترین کشور دنیا نباشیم ولی این واقعیت وجود دارد که کشوری عصبانی هستیم.

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (4 رای)
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال