طنز یکی از راه کار های کاربردی و مفید در مهار جر و بحث می باشد . با طنز به روش های خلاقانه می توانیم از به وجود آمدن بحث های جنجالی جلوگیری کنیم.

از پرداختن به چه موضوعاتی متنفر هستید ؟

هنوز ازدواج نکردی ….. چقدر چاق شدی …….. هنوز بی کار هستی ………درسات تموم نشد…….. با اون مشکلت چی کار کردی حل شد ………خیلی دماقت بزرگه ……

ما برای خودمان روش ها و واکنش هایی از قبل  آماده می کنیم تا زمانی که فردی چیزی گفت و اعصابمان خرد شد بتواند راه چاره ای برای ما باشد اگر مسئله ای است که هر بار مطرح کردن آن شما را آزرده و ناامید می کند یکی از روش های کاربردی  استفاده از طنز است ما با طنز به روش های خلاقانه می توانیم از به وجود آمدن بحث های جنجالی جلوگیری کنیم و از طرفی حال خودمان را خوب کنیم . استفاده از طنز آمادگی قبلی می خواهد یعنی ما موقعیت های ناراحت کننده خود را بنویسیم و برایش پاسخ مناسب طنز انتخاب کنیم اینقدر باید تمرین کنیم که دیگه حاضر جواب بشیم .

توجه روش طنز هر جایی جواب نمی دهد بستگی به موقعیت ، زمان و افراد دارد .

خنده بر هر درد بی درمانی دواست واقعا خنده بر هر دردی دواست ما در این قسمت از طنز و خنده جلوی خشم و گفت و گو ی بدون نتیجه را میگیریم .

حرف های آزار دهنده را به یک تفریح تبدیل کن

اگر از شوخی استفاده کنیم

 • جلوگیری از ادامه بحث و گفت و گو های بی نتیجه.
 • حالمان بهتر می شود.
 • استرس راکاهش می دهیم.
 • خنده موجب می شود اندورفین در مغز ما ترشح شود ، اندروفین ها باعث کم شدن درد در بدن ما می شوند.
 • خنده موجب میشود ضربان قلب ما کمی بالا رود و سبب می شود قلب و عروق ما ورزش کند.
 • قوی تر شدن ارتباطات.
 • خنده می تواند راهی برای برون ریزی خشم های گذشته باشد.

 

البته قرار نیست مثل عکس بالا اینطور بخندیم بلکه می خواهیم گفت و گو را به سمت و سوی طنز ببریم .

ما،در تمام موقعیت های چالش بر انگیز نمی توانیم از شوخی استفاده کنیم .

دکمه جوش خود را پیدا کنید

همه ما دکمه ای درونمان است که با فشار دادن آن ما ناراحت و خشمگین می شویم . درون این دکمه تمام مواردی است که ما به آن حساس هستیم برای خود لیستی تهیه کنید و حرف هایی که شما را ناامید و یا خشمگین می کند بنویسید از سوال هایی که برایتان ناخوش آیند است مثلا چرا بچه دار نمیشید ……. چرا بی کار هستی …….

 

 

 

اگر با هر بار فشار دادن دکمه عصبانی شویم چه می شود؟؟؟

 • نقطه ضعف ما نشان داده می شود.
 • تحت کنترل دیگران قرار می گیریم.
 • در هر موقعیتی هر فردی که بخواهد ما را خشمگین می کند.
 • همیشه حالمان بد است.

 

آماده کردن لیستی از حرف هایی که ما را عصبانی می کند

یک لیست تهیه کنیم در یک طرف آن  حرف هایی که شما را خشمگین می کند ( در قسمت قبل نوشتیم )و در یک طرف آن راه کار های مقابله با آن را با استفاده از طنز بنویسیم . این خلاقیت شما را می رساند که درچه موقعیت هایی از چه طنز هایی استفاده می کنید .

قبول کنیم اینقدر انسان بیکار وجود داردکه همیشه از ما سوال هایی بپرسند که احساس بدی به ما دست بدهد.البته برخی افراد هم از روی دلسوزی این حرف ها را می زنند .حرف های نا به جا و زننده ای که ما را آزار می دهد در کتابی خوندم که نوشته بود از لحاظ ذهنی پوست کلفت باش ،نگذار که دیگران با فشار دادن دکمه جوش شما را آزرده خاطر کنند

 

من خیلی زود یاد گرفتم که وقتی دیگران را می خندانم ، آنان از من خوششان می آید . هرگز این درس را فراموش نمی کنم

آرت بوخوالد

 

 

خودمان دست بگیریم ؟مهار جر و بحث 

یادم نمی رود زمانیکه در مدرسه بودم بچه ها به من آقای مجری میگفتند خودم ناراحت می شدم و سعی میکردم خشم خودم را نشان ندهم و با آن هامی خندیدم زمانی به فکرم افتاد که خودم شروع کننده باشم و یا بهتر بگویم خودم بحث را شروع کنم و خودم می گفتم آقای مجری وارد می شود و اینقدر تکرار کردم که حساسیتش کاملا برطرف شد.

در بعضی  وقعیت ها می توانیم اون مسئله که ما رو رنجیده خاطر می کنه رو خودمون دست بگیریم و و اینقدر تکرار کنیم تا حساسیت زدایی شود زمانی دیگران حرف هایشان را دوباره تکرار می کنند که از ما عکس العمل و ضعف ببینند وقتی ما بی تفاوت باشیم مطمئنا حساسیتش از بین می رود .

 

اگر بتوانی به آن بخندی ، می توانی با آن زندگی کنی

ارما بمبک

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال