با انتقاد دیگران چه کنیم ؟

تا به حال شده  به شما انتقاد بشه و ندونید به چه نحوی باید جواب بدید ؟

چقدر از انتقاد دیگران برای بهبود خود استفاده می کنید ؟

آیا هر انتقادی که به سمت شما پرتاب می شود را می پذیرید ؟

با هر انتقاد خشمگین می شوید ؟

همانطور که در مقاله چگونه انتقاد کردن گفتیم هیچ فردی از انتقاد شدن خوشش نمی آید به خاطر اینکه یک ویژگی او به چالش کشیده می شود . خود انتقاد کردن در ملایم ترین حالت ممکن هم که باشد باز درد آور است ما در انتقاد پذیری یاد می گیریم که در مقابل انتقاد دیگران خشمگین نشویم و تاجایی که می شود کمترین رنجش را تحمل کنیم .

در دنیای واقعی ما چقدر افراد هستند که درست انتقاد می کنند ؟ داخل مهمانی از ما انتقاد می کنند…… در مورد مسائلی که به آن ها مربوط نیست شروع به انتقاد کردن می کنند ……. متاسفانه نه در خانواده و نه در محیط های آموزشی به این موضوع مهم، پرداخت نشده است که ما باید چگونه انتقاد کنیم و از طرفی چطور انتقاد پذیر باشیم .

در مواقعی که از انتقاد پذیری صحبت می کنیم منظورم ما این نیست که هر کسی هر چه که خواست به ما بگوید و یا ما انتقاد شدن را دوست داشته باشیم . اگر کسی به ما توهین کرد قرار نیست بشینیم و او را نگاه کنیم و به اصطلاح هر چه می خواهد نثار ما کند بلکه ما باید در برخی موقعیت ها رفتار قاطعانه داشته باشیم و اجازه ندهیم افراد هر گونه که دلشان می خواهد با ما برخور داشته باشند .انتقاد پذیر بودن به معنی تو سری خوردن هم نیست .

 

چه کسانی از ما انتقاد می کنند ؟

کسانی از ما انتقاد می کنند که  ما  برایشان مهم باشیم و یا به ما توجهی داشته باشند که بسیاری از افرادآن توجه را نداشته باشند کسی که از ما انتقاد می کند(چه درست باشد چه اشتباه) ما برایش مهم بودیم که به ما انتقاد وارد کرده است .

معمولا افراد هر چه به ما نزدیک تر باشند بیشتر نگران ما می شوند و این نگرانی باعث می شود خواسته و یا ناخواسته بیشتر از ما انتقاد می کنند.

با انتقاد ها چه کار کنیم

در مواجه با انتقاد ها باید به سه نکته مهم عمل کنیم

  • سعی کنیم از انتقاد ها رنجیده خاطر و خشمگین نشویم.

  •  از انتقاد ها در راستای رشد شخصی و بهبود خود استفاده کنیم.

  • بتوانیم بهترین جواب را به فرد مقابلمان بدهیم.

بیایید به انتقاد به چشم یک هدیه نگاه کنیم تا بتوانیم راحت تر بپذیریم

ما از انتقاد ها در راستای اهدافمان استفاده می کنیم قبول داریم که انتقاد کردن  شدن بسیار سخت است چندی پیش یکی از دوستانم به من گفت خیلی ایده آل بین هستی و همیشه می خواهی همه چیز کامل باشد اون لحظه واقعا انتقاد  برام خوش آیند نبود چون  واقعا نه لحن خوبی داشت انتقاد و نه درست بود  مثلا می توانست بگه  امیرحسین جان من تو چند مورد دیدم که می خواهی همه چیز کامل باشه تا کاری رو  انجام بدی،  نه اینکه تو حیلی ایده آل بین هستی  با اینکه برایم بسیار دردناک بود ولی با خودم شروع کردم به چک کردن که آیا من اینطور هستم ؟ و دیدم در برخی موقعیت ها درست گفته برای همین سعی کردم برای خودم بهبود ببخشم . حالا فرض کنید ما از انتقاد هایی که به سویمان پرتاب می شود  در راستای اصلاح خود و اهدافمان به کار گیری کنیم .البته برخی از انتقاد ها نادرست هستند و نمی خواهیم از آن ها استفاده کنیم .

پنج مرحله برای انتقاد پذیر بودن

۱- توجه کامل

۲-تشکر

۳- ابراز تاسف

۴- شفاف سازی

۵-جبران و یا توضیح

 

۱- توجه کامل به طرف مقابل

همه ی  ما دو گوش و یک دهان داریم  به این مفهموم است که بیشتر باید گوش کنیم تا حرف بزنیم ولی معمولا به این شکل عمل نمی کنیم و بیشتر حرف می زنیم و خیلی کمتر گوش میکنیم ما باید ابتدا گوش دادن موثر را در دستور کار خود قرار دهیم و توجه کامل داشته باشیم یعنی صورت و بدنمان باید به سمت شخص باشد فکر کنید با کسی صحبت می کنید و کار دیگری را انجام می دهد چه حسی به شما دست می دهد ؟هر از چند گاهی با کلماتی مثل خوب ، بله ، اهوم و…. نشان دهیم که در حال گوش دادن هستیم اگر از این کلمات هم استفاده نکردیم با تکان دادن سر نشان دهیم که در حال گوش دادن به او هستیم در گوش دادن موثر نباید حرف طرف مقابل را قطع کنیم  فرد مقابل باید کامل متوجه شود که ما در حال گوش دادن هستیم در حین صحبت او دنبال قضاوت کردن و تفسیر حرف او نرویم.

۲- تشکر از او

ما پس از گوش دادن موثر و توجه کامل ،  یک تشکر از فردی که از ما انتقاد کرده می کنیم نحوه تشکر کردن به فرد مقابل به خیلی پارامتر ها بستگی داردمثلا چقدر به شما نزدیک باشد و چه شخصتی داشته باشد و….

چند نمونه از تشکر

خیلی ممنونم که به فکر من هستید و این موضوع بیان کردید .

متشکرم که نظرتون گفتید

مرسی که  دوستم داری و به خودم گفتی

ممنونم که وقتی اختصاص دادی به این موضوع و برام توضیح دادی .

۳- ابراز تاسف

در این قسمت ابراز تاسفم می کنیم  ابراز تاسف همان همدردی است مثلا می گوییم

متاسفم که نظر شما جلب نشد

ناراحت شدم از اینکه دیدم دیشب ناراحت شدی

در ابراز تاسف ما عذرخواهی نمی کنیم و یا نباید فردی که به ما انتقاد کرده است فکر کند که ما حرف او را پذیرفته ایم در این بخش با ابراز تاسف فقط می خواهیم به او بگوییم که به انتقادش توجه کرده ایم.

۴- شفاف سازی

بعد از این سه گام سراغ شفاف کردن موضوع می رویم  اگر موضوع شفاف نبود از طرف مقابل می خواهیم بیشتر برایمان توضیح دهد . اگر یک برچسب به شخصیت ما زد مثلا گفت خیلی شلخته ای از او می خواهیم با مثال بیشتر برایمان توضیح دهد که چه چیزی را دیده است که به شما می گوید شلخته هستید از او بخواهید با مثال برایتان توضیح دهد . شفاش سازی باعث می شود سو تفاهم ها حل شود و بهتر متوجه منظور فرد شویم .

۵- جبران کردن و یا توضیح

پس از طی این مراحل با خودمان چک می کنیم که انتقاد درست است یا نه . اگر انتقاد درست وارد شده ابتدا از او عذر خواهی می کنیم و بعد برای جبران موضوع گام بر می داریم . اما گاهی اوقات انتقاد شخص وارد نیست در این حالت اگر خواستید دلیل خود را می گویید مثلا با دوست خود قرار داشتید و نیم ساعت تاخیر داشته اید در جواب انتقاد او که به شما می گوید خیلی بد قول هستی می گوییم به خاطر اینکه مکان قرار را عوض کردی مجبور شدم از مسیر دیگه ای بیام و خیلی ترافیک بود .در خیلی از مواقع هم نیاز به توضیح نیست .و می توانید بگویید بیشتر روش فکر می کنم حتما بررسی می کنم و….

 

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال