یکی از ستون های اصلی مهارت های اتباطی ، گوش دادن موثر است . همانگونه که ما نیاز ها و خواسته هایمان را برای دیگران با حرف زدن و زبان بدن نشان می دهیم باید بتوانیم پیام های دیگران را هم ، به طور صحیح دریافت کنیم و همانگونه که توقع داریم به صحبت هایمان اهیمت داده شود دیگران هم دقیقا همین توقع را از ما دارند .

یک دهان برای ارسال پیام و دو گوش برای دریافت آن . ولی معمولا افراد بیشتر حرف می زننده خوبی هستند  تا شنونده خوبی باشند شاید از صد ها نفری که می شناسیم به اندازه انگشتان دستمان افرای را نام ببریم که می توانند شنونده خوبی باشند.و مطمئنا این افراد در ذهن شما جایگاه خوبی پیدا کرده اند به خاطر اینکه به ما اهمیت می دهند و حرف هایمان را گوش می دهند .

اگر گوش دادن فعال را بلد نباشیم چه می شود 

تجسم کنید با فردی در حال صحبت کردن هستید و او سرگرم کار دیگری است و گه گداری هم می گوید دارم گوش می دم ، چه حسی به شما دست می دهد ؟

یا وقتی به حرف های شما توجه کافی نمی شود ؟

یکی از علت های خشمگین شدن افراد ،  عدم توجه لازم به آن ها است که قسمتی از آن مربوط به گوش دادن موثر است. زمانیکه افراد متوجه شوند که شما به آن ها گوش نمی دهید و توجه ندارید خشمگین می شوند . و از عبارتی مثل  چرا به من توجه نمی کنی….. با دیوار دارم صحبت می کنم ……… دارم باهات حرف میزنم …….اجازه می دهی من حرف بزنم …… چرا هیچ کس به حرف های من گوش نمی دهد و… استفاده می کنند.

ولی حال فرض کیم افراد مهارت گوش دادن موثر را یاد بگیرند چقدر از خشمگین شدن ها کم تر می شود چقدر افراد صدایشان را پایین می آورند ، منطقی تر می شوند و روابط بهبود پیدا می کند .

بیشتر خشمگین شدن ها ، فریادی است برای جلب توجه

اثرات گوش دادن موثر چیست؟

به طرف مقابل می فهمانیم که برایمان مهم است

طرف مقابل ما متوجه شود که ما در حال توجه به او هستیم

می توانیم مطالب را به طور صحیح دریافت و درک کنیم

جلوگیری از پرخاشگری دیگران

۷گام مهم برای مهارت گوش دادن موثر

۱- توجه کنیم

نشنویم بلکه گوش دهیم شنیدن با گوش دادن کاملا متفاوت است در طول روز هزاران پیام را میشنویم  صدای صحبت کردن، صدای بوق ماشین ، صدای موتورو….  همه این ها به منزله شنیدن است چون معمولا توجهی به آن ها نمی کنیم ولی در گوش دادن موثر ما توجه لازم هم داریم . در گوش دادن موثر نباید فقط بشنویم بلکه می بایست توجه هم چاشنی شنیدن خود کنیم .زمانیکه ما شش دنگ حواسمان را به کس دیگری می دهیم یعنی در آن لحظه به او می گوییم الان مهمتریم کار من گوش دادن به شماست و این چه حس خوبی به فرد مقابل میدهد .

ارتباط چشمی برقرار کنیم فرض کنید با کسی در حال صحبت کردن هستید و به شما نگاه نمی کند و نگاهش  به زمین ویا جای دیگری است چه حسی به شما دست می دهد ؟ در زمانهایی که فرد با ما در حال صحبت است باید ارتباط چشمی را حفظ کنیم البته برخی اشتباه تصور می کنند و فکر میکنند ارتباط چشمی گرفتن یعنی خیره شدن به فرد مقابل . منظورما از ارتباط چشمی فقط نشان دادن توجه به طرف مقابل است همچنین  با تکان دادن سر هم می توانیم توجه خود را به فرد برسانیم .

می توانیم یاد داشت برداری کنیم :با یادداشت برداری هم می توانیم بفهمانیم که کاملا در حال توجه هستیم البته یادداشت برداری مکان و زمان خود را دارد مثلا در سر کلاسی هستید ویادداشت برداری میکنید و یا سفارشات رئیسان را می نویسید.

۲- حواس گوینده را پرت نکینم

برخی مواقع فرد توجه کامل را به گوینده دارد ولی با کار هایی حواس طرف مقابل را پرت می کند مثلا با یک خود کار در دستانش  شروع به  بازی می کند و یا بین صحبت ها مدام سر خود را می خواراند و …. از کار هایی که هم حواس و توجه خودمان و دیگران را بپرت می کند خود داری کنیم.

۳- از او سوال بپرسیم

اگر متوجه موضوع نشدیم از او سوال بپرسیم سوال پرسیدن باعث می شود  این اطمینان را به طرف مقابل بدهیم که در حال توجه به او هستیم و از طرفی توجه و تمرکز خودمان را بالا می برد .

۴-صبور باشید

تعصبات شخصی را کنار بگذاریم هر فردی ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد و از طرفی با  عقائد،باورها، نیاز هاو خواسته ها یش زندگی می کند و قرار نیست حرف هایی بزند که مطابق میل شما باشد و امکان دارد در مورد باور هایی حرف بزند که کاملا شما مخالف آن هستید . صبور باشید و زود رنجیده خاطر نشوید.

۵- صحبت فرد مقابل را به هیچ وجه قطع نکنیم

در زمان صحبت کردن فرد مقابل از قطع کردن صحبتش پرهیز کنیم برای لحظاتی دندان روی جیگر بگذاریم !!!

۶-هنگام گوش دادن برای جواب دادن خود را آماده نکنیم

بیشتر مردم به حرف گوش نمی سپارند و صرفا منتظر هستند تا نوبت به آن ها شود و شروع به حرف زدن کنند برای دقایقی هم که شده سعی کنیم از فکر کردن وقضاوت کردن دست بکشیم تا بتوانیم  حرف طرف مقابل را کاملا متوجه شویم.

۷- یک خلاصه کوتاه بگویید

زمانیکه صحبت های فرد تمام شد می توانیم یک خلاصه کوتاه از صحبت هایش داشته باشیم با بیان خلاصه کوتاه ۱- اگر برداشت اشتباهی از موضوع داشتیم برطرف می شود ۲- فرد متوجه می شود که حواسمان کامل به او بوده است

 

 

 

 

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال